علت لکه ‌های قهوای (لکه ‌های پیری) روی پوست، درمان و رفع با لیزر

پس از این که یک عمر در معرض نور خورشید قرار گرفتید، شاهد عوارض متعددی، از جمله بروز لکه‌های قهوه‌ای روی دست و صورت خود خواهید بود. لکه‌های پیری، که به عنوان سولار لنتیجاینز شناخته می‌شوند، در واقع لکه‌های مشخصی هستند که مناطق دارای رنگی یکنواخت و حاوی رنگدانه‌های قهوه‌ای یا مایل به خاکستری می‌باشند و به طور کلی روی دست‌ها، صورت، گردن و سینه ظاهر می‌شوند. برخلاف نام اطلاق شده به این لکه‌ها، این نقاط ناشی از افزایش سن نیست بلکه بیشتر به دلیل نور خورشید ایجاد می‌گردند. درمان با لیزر بهترین روش درمانی برای خلاص شدن از لکه‌های سنی ایجاد شده روی پوست شما است.

لکه‌های قهوه‌ای روی پوست در افراد در هر سن، جنس یا نژاد می‌توانند ایجاد شوند. با این حال، لکه‌های قهوه‌ای در افرادی که دارای ویژگی‌های خاصی هستند، رایج می‌باشند. این ویژگی‌ها شامل موارد زیر می‌باشند:

 •  داشتن بیش از 40 سال سن
 •  داشتن پوست نازک
 •  در معرض قرار گرفتن مداوم در برابر نور خورشید
 •  داشتن سابقه استفاده از تخت‌های مخصوص سولاریوم یا برنزه کردن پوست

متخصصین پوست در کلینیک لیزر مونالیزا با استفاده از روش درمان با لیزر و درمان با نور، نتایج مطلوبی در زمینه‌ی از بین بردن لکه‌های قهوه‌ای روی پوست را ایجاد می‌کنند. جهت دریافت نوبت و یا کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌های 02182499623 و 02182499624 تماس حاصل فرمایید.

علل


رنگین کمان رنگ‌ها در پوست و انواع طیف رنگی که وجود دارند همگی در نتیجهٔ یک رنگدانه قهوه‌ای به نام ملانین هستند. بیشترین بیان بیولوژیکی ملانین را می‌توان در یک خال مشاهده کرد. این رنگدانه در بیولوژی بدن ما معمول است و از لحاظ ژنتیکی به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده تا حجم‌های مختلفی را بیان نماید. تنها کسانی که آلبینیسم دارند هیچ ملانینی در آن‌ها تولید نمی‌شود. شما می‌توانید لکه‌های پیری را به عنوان یک طیف رنگ بسیار متفاوت فرض کنید. این تکه‌های تیره‌ی متمایز، نتیجه تغییرات ملانوسیت‌ها، سلول‌هایی هستند که ملانین را تولید می‌کنند. با پیر شدن سلول‌های پوستی، تولید و بیان ملانین تحت تأثیر دو مورد زیر قرار می‌گیرد:

 •  تولید ملانین می‌تواند بیش از حد معمول انجام شود.
 •  ملانین با تأثیر کمتری از طریق پوست انتقال می‌یابد.
 •  این دو عامل به صورت ترکیبی عامل ایجاد لکه‌های پیری هستند.

لکه‌ قهوه‌ای روی پوست یک نتیجه طبیعی از روند پیری می‌باشند. با این حال، عوامل متعددی احتمال تشکیل آن‌ها را افزایش می‌دهند، از جمله:

 •  قرار گرفتن در معرض آفتاب
 •  سیگار کشیدن
 •  شیوه زندگی، به عنوان مثال رژیم ناکافی، ورزش و یا عادات خواب
 •  آلودگی

با محدود کردن این عوامل، از قبیل پوشیدن کلاه خارج از منزل یا ترک سیگار، می‌توان به آهسته کردن روند پیری که منجر به تشکیل لکه‌ قهوه‌ای روی پوست می‌شود، کمک کرد.

علائم


لکه‌های پیری دارای علائم زیادی هستند که می‌توانند به راحتی شناسایی شوند. برخی از لکه‌های قهوه‌ای روی پوست دارای مشخصات زیر هستند:

 •  محدوده رنگ آن‌ها از قهوه‌ای روشن تا سیاه است.
 •  بافتی مشابه با بقیه قسمت‌های پوست دارند.
 •  بدون درد هستند.
 •  معمولاً در مناطقی که در هنگام اسکی در معرض آفتاب است قرار می‌گیرند.

مزایای لیزر درمانی جهت از بین بردن لکه‌های قهوه‌ای


مزایای لیزر درمانی لکه‌های قهوه‌ای روی پوست عبارتند از:

 •  تمام قسمت‌های دارای لکه‌های قهوه‌ای در صورت، گردن، دست‌ها و بدن را می‌توان با استفاده از لیزر درمان کرد.
 •  درمان لکه‌های قهوه‌ای با لیزر نشان دهنده یک رویکرد نوآورانه برای ترمیم پوست آسیب دیده در اثر پیری و نور خورشید است.
 •  پوست آسیب دیده مانند یک تغییر دیجیتالی به صورت پیکسل با پیکسل و نقطه به نقطه‌ ترمیم و بازسازی می‌گردد.
 •  بسته به عمق درمان، دوران نقاهت کمی دارد.
 • درمان لکه‌های قهوه‌ای صورت و پوست با لیزر دارای حداقل خطر است.
 •  کاهش چین و چروک، آسیب و جای زخم در پوست
 •  کاهش تغییر رنگ قهوه‌ای (کک و مک‌ها، ملاسما، لکه‌های قهوه‌ای)
 •  لیزر ضایعات پیش سرطانی را کاهش می‌دهد.
 •  بدون درد و بدون نیاز به زمان بهبودی طولانی
 •  بدون نیاز به بیهوشی عمومی
 •  درمان لکه‌های قهوه‌ای صورت و پوست با لیزر به طور خاص طوری طراحی شده است تا بر میزان فراکشنال حجم بافت پوست تأثیر بگذارد و مزایای یک درمان با بهبود سریع و بدون عوارض جانبی را دارد.
 •  ایجاد اپیدرمیس جدید در مناطق تحت درمان ظرف مدت 24 ساعت در مقایسه با روش‌های غیر کاهنده

درمان با لیزر


لیزر موثرترین و سریع‌ترین راه درمان لکه‌های قهوه‌ای صورت و پوست است. پرتوی نور لیزر قادر است تا به صورت انتخابی رنگدانه‌های لکه‌های قهوه‌ای روی پوست را هدف قرار دهد، بدون آن که به ساختارهای پوست مجاور ناحیه‌ی هدف آسیبی برساند.

روش

در طول درمان لکه‌های قهوه‌ای صورت و پوست، پالس‌های لیزر به طور مستقیم به کل ناحیه اعمال می‌شود. سلول‌های پوست حاوی ملانین اضافی انرژی لیزری شدید را جذب می‌کنند، گرم و سپس تجزیه می‌شوند. هم زمان، بافت پوست اطراف ناحیه‌ی تحت درمان بدون هیچ گونه آسیبی سالم باقی می‌مانند. پس از درمان، در حین بهبود ناحیه، سیستم ایمنی بدن سلول‌های پوست مرده را از بین می‌برد و پوستی روشن‌تر و بدون لک ایجاد می‌گردد.

پس از درمان


زمان درمان با لیزر بستگی به اندازه ناحیه‌ی تحت درمان شده دارد. یک لکه‌ قهوه‌ای روی پوست می‌تواند ظرف یک ثانیه درمان شود، در حالی که از بین بردن یک علامت مادرزادی بزرگ یا نووس می‌تواند تا چند دقیقه طول بکشد. بیماران ممکن است در طول درمان احساس ناراحتی کمی کنند، اما عوارض جانبی درمان با لیزر کم هستند. بیشتر زخم‌های رنگدانه معمولاً بعد از 2 تا 3 جلسه درمان به طور کامل رفع می‌شوند. بعضی از زخم‌های کوچک (مانند کک‌ها یا لکه‌های پیری) ممکن است تنها به یک درمان احتیاج داشته باشند. سایر موارد ممکن است به 3 یا تعداد بیشتری از جلسات درمانی بسته به عوامل مختلف نیاز پیدا کنند. درمان با لیزر تا چندین روز کمی قرمزی را روی پوست ایجاد می‌کند. اکثر بیماران می‌توانند در روز بعد از درمان با لیزر به فعالیت روزانه‌ی خود بازگردند، در حالی که برخی از بیماران در همان روز قادر به انجام فعالیت‌های معمول خود هستند.

آیا درمان با لیزر ایمن است


لیزر یک روش درمان موفقیت آمیز برای بسیاری از موارد است. درمان توسط لیزر چنان‌چه به طور مناسب و توسط یک متخصص آموزش دیده انجام شود، یک روش ایمن و مؤثر محسوب می‌گردد. مزایای زیادی برای درمان با لیزر وجود دارد از جمله درد به میزان کم، عدم نیاز به سوزن، کبودی و تورم کمتر. استفاده از لیزر برای درمان آسیب دیدگی ناشی از نور خورشید می‌تواند خطر ابتلا به سرطان پوست را کاهش دهد.

خطرات


در بسیاری از موارد، لکه‌های قهوه‌ای روی صورت، گردن و شانه‌های شما ظاهر می‌شود، زیرا این مناطق بیشتر در معرض نور خورشید قرار دارند. در صورتی که تصمیم به درمان با لیزر گرفته‌اید، بهتر است از عوارضی که ممکن است حین درمان اتفاق بیفتد نیز آگاهی داشته باشید. عوارض جانبی احتمالی درمان با لیزر عبارتند از: قرمز شدن طولانی مدت، تورم، سفت شدن پوست یا پوسته پوسته شدن. اما یک پزشک ماهر یا تکنسین لیزر نتیجه‌های درمان را همانطور که انتظار می‌رود، تضمین می‌کند. گرچه شما احتمالاً نتایج مطلوب را بدون بروز عوارض یا مشکل به دست خواهید آورد، مهم است که به یاد داشته باشید که هیچ درمان مربوط به رفع لکه‌های قهوه‌ای روی پوست به صورت 100 در صد بدون عوارض نخواهد بود، بنابراین درمان را با احتیاط ادامه دهید.

پیشگیری


از آنجا که لکه‌های پیری به طور مستقیم از قرار گرفتن در معرض نور خورشید حاصل می‌شود، شما همیشه باید پوست خود را در برابر اشعه‌های مضر یو وی (UV) محافظت کنید و از یک کرم ضد آفتاب وسیع الطیف استفاده کنید. اگر شما دارای لکه‌های قهوه‌ای روی پوست خود هستید، هنوز هم می‌توانید از پوشش‌های ضد آفتاب به صورت روزانه بهره مند شوید زیرا استفاده از این پوشش‌ها مانع تیره‌تر شدن لکه‌های موجود می‌شود و از ظاهر شدن لکه‌های قهوه‌ای جدید نیز جلوگیری می‌کند. یک ایده هوشمندانه دیگر این است که برای لباس‌های محافظ در برابر نور خورشید سرمایه گذاری کنید. استفاده از این لباس‌ها باعث ایجاد محافظت کامل پوست در برابر نور خورشید می‌شود و شما با استفاده از این نوع لباس‌ها می‌توانید به راحتی برای دویدن صبحگاهی یا پیاده‌روی با سگ خود یا رساندن بچه‌ها به مدرسه، بیرون بروید. به یاد داشته باشید که در حالی که لکه‌های قهوه‌ای روی پوست در سنین 50 سالگی و بیشتر از آن شایع هستند، ممکن است در افرادی که در اواخر دهه 20 یا 30 سالگی خود قرار دارند، به دلیل قرار گرفتن بیش از حد در معرض آفتاب نیز ظاهر شوند، بنابراین هیچ گاه برای استفاده از کرم‌های ضد آفتاب در سر تا سر سال، حتی در زمستان دیر نیست.